KOBİ VE İŞ GELİŞTİRME MENTORU OLMAK NE KAZANDIRIR ?

Üretim gücü düşük olan ve dünya çapında rekabet eden markası, yazılımı neredeyse olmayan  Türkiye’de son dönemde   Girişimcilik devlet tarafından desteklenmektedir. Melek yatırımcı ağları, finans kuruluşlarının girişimcilik üsleri, üniversitelerin teknokentleri, ticaret odaları, TOBB gibi bir çok oda tarafından Start Up,  inkübasyon merkezleri , Girişimcilik Üsleri kurulmakta ve modern dünyada hizmet edebilecek fikri olan girşiimcilere yaşam alanı sağlanmaktadır.
Bunun için Avrupa Birliği fonlarından da önemli destekler alınmaktadır. Söz konusu merkezlerde girişimcilerin yok olmadan gelişebilmeleri için en hayati  desteklerden biri  Mentorlar aracılığı ile verilmektedir.
Bunun bilincinde olan kurum ve kuruluşlar, bu tip merkezlerde görev alan mentorlara Kamu Kurumları / Üniversiteler dahi 900 TL / Gün (150×6 saat) ücret ödemektedirler.
AB birliği destekli projelerde ise bu rakam günlük 350 Euro / Günlerde seyretmektedir. (Rakamlar projenin büyüklüğü ve yoğunluğuna bağlı olarak + / – %25 oranında değişkenlik göstermektedir).
Mentorluğun maddi kaznımlarının yanısıra devletin sürdürülebilirliğine destek olan başarı hikayelerine yapılan manevi katkının değeri ise para ile ölçülemez.
Sanayi Bakanlığı tarafından yayınlanan “Türkiye Girişimcilik Stratejisi ve Eylem Planı 2015-2018”de Girişimcilere yönelik mentorluk desteğinin artacağına ilişkin pek çok bildirim mevcuttur. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir.
kobi_mentorluk.png
kobi_mentorluk_tablo.png
Nuri Murat AVCI (TÜGİM Başkanı)

İletİşİm

Address:
Adres: Yenişehir Mah. Battal Gazi Sokak No:2 D:1 Ataşehir/İstanbul

Phone:
0216 337 0164

Email:
[email protected]